BİYOGRAFİ

1983 yılında Ağrı’da doğdu. İlk okulu Ağrı’da tamamladıktan sonra 1994 yılında İzmir’e yerleşti. 2000 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’na girdi. 2005 yılında Konservatuardan mezun olan Vildan Turan öğrenimi boyunca çeşitli korolarda korist ve solist olarak görev aldı.

2002 yılında TRT’nin düzenlemiş olduğu THM Ses Yarışması'nda Ege Bölge Birincisi ,ardından Türkiye 2. si oldu. Aynı yıldan itibaren 6 yıl süreyle TRT İzmir Radyosunda Akitli Ses Sanatçısı olarak görev aldı. TRT Televizyonunda yayınlanan “Dem Bu Dem” ve “Bergüzâr” programlarında ses sanatçısı olarak görev aldı. Bu programların yanı sıra bir çok canlı yayın programına solist olarak konuk oldu. Vildan Turan ses sanatçılığının yanında bir çok kurum ve kuruluşta koro şefliği görevini üstlenmiştir.

Şu anda İzmir-Karşıyaka Belediye Konservatuarı, İzmir Makine Mühendisleri Odası Türk Halk Müziği Koro Şefliği ve Müzik Öğretmenliği görevini de sürdürmektedir. Sanatçı ilk albüm çalışması olan “Hûma” ile siz Türk Halk Müziği dinleyicileriyle buluşmaktadır.